Anadolu Garajı pdf – Yandex indir

tarafından
8
Anadolu Garajı pdf – Yandex indir

Fakir Baykurt, öykülerinde köy yaşamının sertliği, yoksulluk, cahillik, taassup, batıl inanç, sömürü gibi sorunları ele alarak köylünün maddi ve manevi dünyasını toplumsalcı ve gerçekçi bir bakıştan , canlı tanıklıklardan yola çıkan yazar, gu¨nlu¨k konuşma dilini öyku¨ye taşıyarak zaman zaman mizahi bir dil kullanıyor; bürokrasinin çarkları arasında sıkışan ama içinde de bir umudu barındıran “sıradan insanı”, yaşadığı yerin atmosferiyle birlikte çarpıcı bir biçimde betimliyor.

İlk basımı 1970’de yapılan Anadolu Garajı’nı yeniden okurla buluşturuyoruz:

“Ah; bana edenler ettiğinden bulsun! Bana sebep olanlar kebap olsun! Cayır cayır yansınlar ateşlerde! Anam babam, kaynanam kaynatam, kocam, hepsinin yüzlerini yüyücü¨ler görsün! Hepsini teneşirler paklasın! Hepsinin sırtları tahtaya gelsin! Bana göz değdirenlerin, bana muska yazdıranların! Bu tüyü bozuk doktorun, bu şaşı hemşirenin! Elimi kolumu tutup bayıltanların, içimi boşaltanların! Tümünün yeri, yedi kat cehennem olsun! Şimdi yatıp kalkıp ileniyorum hepiciğine. Gökyu¨zu¨ne bakarken ileniyorum. Yanıbaşımda yatan Ömercikli gelin çisini ederken ileniyorum. Bana nasılsın diye soran birisine iyiyim diye karşılık verirken ileniyorum. “Bunu koymam sizde!” diyorum. “Ne yapar eder öcu¨mu¨ alırım! Hepinizin durduğu köyu¨, hepinizin gerdeğe girdiği evi yakarım! Nasıl aldınız benim bebemi?” diyorum. Ah; ah kahbe du¨nya ah; ah çaresizlik!”(Dağlarda Doğuracağım)
 

Anadolu Garajı isimli 154 sayfadan oluşan kitap ; Fakir Baykurt tarafından yazılmış ve LİTERATÜR YAYINLARI yayınevinin 23.06.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Akşamı Çöz – Ciltli Yıldızların Kanı Serisi 2. Kitap pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Akşamı Çöz – Ciltli Yıldızların Kanı Serisi 2. Kitap indir, Akşamı Çöz – Ciltli Yıldızların Kanı Serisi 2. Kitap oku ve Akşamı Çöz – Ciltli Yıldızların Kanı Serisi 2. Kitap pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anadolu Garajı pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.