Ali Kemal – Raşid Müverrih mi Şair mi? (Metin-İnceleme) pdf – Yandex indir

tarafından
6
Ali Kemal – Raşid Müverrih mi Şair mi? (Metin-İnceleme) pdf – Yandex indir

Ali Kemal’in “Râşid Müverrih mi Şair mi?” adlı kitabı tenkit türünde yazılan nadir eserlerden birisidir. Ahmed Refik’in Vakanüvis Râşid ile ilgili Yeni Mecmua’da yayımladığı bir yazı üzerine Refik Halit’in Peyâm’da bu durumu tenkit etmesi üzerine yazarın kaleme aldığı bir eserdir1. Ali Kemal, burada Râşid’in bir tarihçiden ziyade sadece vakanüvis, fakat iyi bir şair olduğunu ileri sürer. Görüşlerini ispat etmek için bir taraftan çok iyi bildiği Divan edebiyatının bir değerlendirmesini yaparken diğer taraftan da Sultan III. Ahmed devri olaylarını siyasî tarih gözüyle ele alarak, Râşid’in yapamadığı tarihçiliğin nasıl olması gerektiğini göstermek ister. Ali Kemal’in edebiyatımızda tenkit türünde örneği az görülen bu eseri, onun tenkitçi yanını ve kültürünün genişliğini göstermektedir.
 

Ali Kemal – Raşid Müverrih mi Şair mi? (Metin-İnceleme) isimli 161 sayfadan oluşan kitap ; Salih Özyurt tarafından yazılmış ve FENOMEN YAYINCILIK yayınevinin 16.07.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Dağlar ve İnsanlar pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Dağlar ve İnsanlar indir, Dağlar ve İnsanlar oku ve Dağlar ve İnsanlar pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Ali Kemal – Raşid Müverrih mi Şair mi? (Metin-İnceleme) pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.