Alevilikte Cem Uygulamaları pdf – Yandex indir

tarafından
6
Alevilikte Cem Uygulamaları pdf – Yandex indir

Anadolu Aleviliğinin temelinde Hakk, Muhammed, Ali divanı yatar. Kırklar Meclisi’nden esinlenilen Cem ise, Alevilerin olmazsa olmazıdır; Aleviliğin okuludur.
 
Bu kitap, yaşadığımız coğrafyadaki, Alevi/Bektaşi/Kızılbaş/ Tahtacı/Nusayrî topluluklarının Cem türlerini, ritüellerini ve Cem’in uygulanış şekillerini ortaya koymaktadır. Yazılı tüm kaynaklar titizlikle incelenmiş, derlenip toparlanmış, âdeta fotoğrafları çekilerek, imkân buldukça da yanlarına-yönlerine, hatta özlerine sarkılarak, işin gerçeği, doğrusu-eğrisi yanlışsız ve eksiksiz olarak, çırılçıplak biçimde  titizlikle hazırlanıp sunulmaya çalışılmıştır. 
Bu Cem’ler, tarih aynasında görülen Alevi inancının gerçek, en yalın somut belgeleridir. Kitapta anlatılan Cem türler, Alevi inancının saf, temiz, içten sıcaklığının gerçek bir yansımasıdır. Bu Cemler, Alevî inancının evrenselleşmesi, evrenlerin de Alevileşmesidir. 

Cem’de kadın, erkek; zengin, fakir, bilgili/bilgisiz, yaşlı/genç ayrımı pek yapılmaz, böyle bir şey yoktur, olamaz da; çünkü orada herkes candır, eşittir, birdir, kardeştir, birde bir olmaya çalışanlar vardır. Bu Vahdettir. Canla canan olmadır. Âşıkla maşuk olmadır. Anadır, kardeştir, bacıdır, dosttur. Yoldur, Pirdir. Sonuçta birliktir/vahdettir, içi Kerbela kanıyla doludur.
 
 

Alevilikte Cem Uygulamaları isimli 726 sayfadan oluşan kitap ; İsmail Özmen tarafından yazılmış ve SARMAL KİTABEVİ yayınevinin 19.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Menakıb-ı İmam Cafer-i Sadık pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Menakıb-ı İmam Cafer-i Sadık indir, Menakıb-ı İmam Cafer-i Sadık oku ve Menakıb-ı İmam Cafer-i Sadık pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Alevilikte Cem Uygulamaları pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.