Alaturka: Türk Müziğinde Bir Üslup pdf – Yandex indir

tarafından
5
Alaturka: Türk Müziğinde Bir Üslup pdf – Yandex indir

Erken Cumhuriyet Dönemi (1923–1938), Türkiye’de idari, toplumsal ve kültürel alanda topyekûn bir değişim dönemiydi. Alaturka: Türk Müziğinde bir Üslup, böyle bir değişim döneminde Türk müziğinde doğan yeni bir üslup (alaturka) üzerinde yürütülen tartışmaya ilişkin bir çalışmadır. 
20 yıldan uzun süren bir araştırmanın meyvesi olan bu kitap, teorik ve pratik unsurları müzik bağlamında ele alarak müzik ve kültürün kesiştiği noktada fark edilir olan üslup çeşitliliğini incelemektedir. Etnomüzikoloji, müzikoloji ve antropolojinin yanı sıra müzikal estetiğe ilişkin eleştirel yaklaşımlardan yararlanan çalışma, ulusal bir kimliğin inşasına ilişkin o döneme ait kavrayışları ele alarak Türkiye’de müzikal üslupla ilgili ortaya çıkan tartışmalara odaklanmaktadır. Üslup hakkında süregelen bu tartışma, Doğu ve Batı tanımlarının ve özellikle geçmişin ve bugünün yorumlarının hararetli bir şekilde tartışıldığı birbirine rakip kavram dünyaları üzerinde yürümektedir. 
John Morgan O’Connell, tarihsel ve etnografik bir yapı üzerine kurguladığı çalışmasında Türk tarihçiliğinin eleştirel bir yaklaşımını sunmak için arşiv kaynaklarını ve etnografik materyalleri bir araya getirerek Türk müziği ve Türk tarihi çalışmalarına önemli katkılarda bulunuyor ve ulusal tarihi irdelemek için müziği eşsiz bir saha olarak araştırmacılarının gözleri önüne seriyor. 
 

Alaturka: Türk Müziğinde Bir Üslup isimli 366 sayfadan oluşan kitap ; John Morgan O’Connell tarafından yazılmış ve ALBARAKA YAYINLARI yayınevinin 27.05.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Mehmed Şevki Efendi’nin Sülüs-Nesih Meşk Murakkaı ve Elif Kasîdesi pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Mehmed Şevki Efendi’nin Sülüs-Nesih Meşk Murakkaı ve Elif Kasîdesi indir, Mehmed Şevki Efendi’nin Sülüs-Nesih Meşk Murakkaı ve Elif Kasîdesi oku ve Mehmed Şevki Efendi’nin Sülüs-Nesih Meşk Murakkaı ve Elif Kasîdesi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Alaturka: Türk Müziğinde Bir Üslup pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.