Aklın Üç Yüzü Eleştirel, Çok-Yönlü ve Yenilikçi Düşünce pdf – Yandex indir

tarafından
2
Aklın Üç Yüzü  Eleştirel, Çok-Yönlü ve Yenilikçi Düşünce pdf – Yandex indir

Nazif Muhtaroğlu bu kitabında, “eleştirel”, “çok-yönlü” ve “yenilikçi” düşünme yetkinliklerini içeren ve “üç-boyutlu düşünme” olarak adlandırdığı bir modeli okuyucularına sunuyor. Bu yetkinliklerin kişilere kazandırılmasının 21. yüzyılda eğitimin en önde gelen hedefleri olduğunun altını çiziyor.
 
Kitap “farklı disiplinleri bir araya getirmeye, geçmişi ve şimdiyi, Doğuyu ve Batıyı, yereli ve globali üç-boyutlu düşünce ekseninde birbiriyle etkileşime sokmaya” gayret ediyor. Bunu yaparken bir karikatürden veya bir Nasreddin Hoca fıkrasından yararlanabildiği gibi bir Hollywood filminden, bir romandan ya da ilginç sonuçları olan bir deneyden bahsedebiliyor. Okur kendisini bir an ilginç bir sanat eserinin sergilendiği bir sergi salonunda, bir başka anda ise büyük bir skandalın patlak verdiği sosyal bir ortamda bulabiliyor. Tüm bunların da ötesinde hemen her konunun felsefe ile bağları kuruluyor ve her bir bölümün sonunda yer alan “ilgilisine ek” başlıklı alt-bölümde, tartışılan konular felsefi bir tema ile ilişkisi üzerinden derinleştiriliyor.
Nazif Muhtaroğlu farklı yaşlarda ve birikimde çok geniş bir hedef kitleyi düşünmeyle ve felsefeyle buluşturmayı hedeflemiş ve harika bir iş başarmış.
Prof. Dr. Ayhan Çitil
 
Doç. Dr. Nazif Muhtaroğlu’nun çalışması, informel mantık alanına ait “yanlış” konusunun/sorununun günümüze uyarlanmış güzel bir örneği olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerek verilen güncel örnekler gerek yapılan açıklamalar, mantığın bir araç olarak (olumlu ve olumsuz bir şekilde) nasıl kullanıldığını da göstermektedir. …Formel mantığın informel mantık ile giderek daha güçlü bir şekilde eşleşmesi, Doç. Dr. Muhtaroğlu’nun titiz bir çalışma ile ortaya koyduğu eserin önemini arttırmaktadır.
Prof. Dr. Şafak Ural
 

Aklın Üç Yüzü
Eleştirel, Çok-Yönlü ve Yenilikçi Düşünce isimli 320 sayfadan oluşan kitap ; Nazif Muhtaroğlu tarafından yazılmış ve BİLGE KÜLTÜR SANAT yayınevinin 25.05.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Aklın Üç Yüzü Eleştirel, Çok-Yönlü ve Yenilikçi Düşünce pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.