Akıllı Hissetmek Duygularımız Neden Düşündüğümüzden Daha Rasyoneldir? pdf – Yandex indir

tarafından
16
Akıllı Hissetmek  Duygularımız Neden Düşündüğümüzden Daha Rasyoneldir? pdf – Yandex indir

Profesör Eyal Winter, Akıllı Hissetmek adlı bu çalışmasında duyguların kökenlerini incelerken, duygular ile mantığın oluşturduğu dengeye dikkat çekiyor. Winter’a göre; kimileri tarafından evrim öncesinde kaldığı vurgulanan duygusallık, rasyonel davranabilmek ve hayatta kalabilmek için temel değerlendirmelerimizi inşa ediyor. Öfke, güven, aşk, iyimserlik-kötümserlik ve irrasyonellik gibi sözde zararlı duygular, işe yarar sonuçlara ulaşabilmemizde bize yardımcı oluyor. Karar verme çalışmaları alanında uzman olan yazar, duygusal ve düşünsel mekanizmaları birlikte ele alarak bu alana özgün bir katkı sunuyor. 
Genel okur için, akademik olmayan bir üslubu tercih eden Winter, oyun teorisinin ünlü uygulamalarını ele alıyor ve Tutsak İkilemi, Bayes Teoremi ve Nash dengesi gibi pek çok örneği basit bir anlatımla işliyor. Gündelik hayatın stratejileri ile uluslararası ilişkilerde devletlerin stratejilerini benzerlikleri içerisinde ele alan yazar, karşılıklı ilişkilerde yatan bilmeceleri sorguluyor.
Akıllı Hissetmek, hem akademik düzeyde oyun teorisi ve karar verme çalışmaları ile ilgilenen okurlar için hem de gündelik hayatta resmi ve gayriresmi ilişkileri çözümlemek isteyen genel okuyucu için sıra dışı bir okuma sunuyor.
“Duygusal davranma evladım” derdi bir büyüğüm. Önemli kararlar arifesinde duygusal davranmamak gerektiği nasihatini çoğumuz duymuşuzdur herhalde. Aklımızla duygularımızın bizi farklı yönlere taşıdıkları yaygın bir kanaattir aslında. Duygusallıkla akılcılığın çeliştiğine inanırız çoğu zaman. Oysa davranış bilimlerdeki son yıllardaki gelişmeler, duyguların akılcılığı destekleyen boyutlarını ortaya çıkartıyor. Akıllı Düşünmek, akılcı duygusallığın pekala mümkün olduğunu bize söylüyor. Çağımızın önde gelen bilim insanlarından Eyal Winter, bu eserinde, insana dair matematik dilinde yazılmış sayısız bilimsel makalenin özünü usta bir hikâyecinin sadeliğinde anlatıyor.
Prof. Dr. Remzi Sanver, İstanbul Bilgi Üniversitesi
 

Akıllı Hissetmek
Duygularımız Neden Düşündüğümüzden Daha Rasyoneldir? isimli 230 sayfadan oluşan kitap ; Eyal Winter tarafından yazılmış ve İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ yayınevinin 25.07.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan İçel Tarihi I-II pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde İçel Tarihi I-II indir, İçel Tarihi I-II oku ve İçel Tarihi I-II pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Akıllı Hissetmek Duygularımız Neden Düşündüğümüzden Daha Rasyoneldir? pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.