1 GB Adalet pdf – Yandex indir

tarafından
13
1 GB Adalet pdf – Yandex indir

Adaletin gücü ”gigabaytlarla” ölçülemez!
Ödüllü yazar Dilge Güney’in kaleminden çıkan 1 GB Adalet, okurları çetrefilli bir bisiklet hırsızlığı davasının görüldüğü kalabalık bir duruşma salonuna davet ediyor; biri insan, diğeri ise insandan ayırt edilmesi imkânsız bir robot olan iki şüpheliyle baş başa bırakıyor. 
Gelişen yapay zekâ teknolojilerinin gölgesinde giderek karmaşıklaşan insan-robot ilişkilerini farklı perspektiflerden ele alan roman, gerçekle kurmaca arasında gidip gelen satırlarının arasında geleceğin dünyasına dair önemli varsayımlarda bulunuyor. 
Kitap, insan ve ”çocuk” hakları özelinde ceza ve adalet sistemi konusunda okuru derin sorgulamalara itiyor. Ayrıca sınıfsal farklılıklara bağlı olarak ortaya çıkan sosyal adaletsizlik ve hak ihlalleri gibi konulara temas etmeyi de ihmal etmiyor.  
Distopik bir gelecekte, keskin hatlarla iki parçaya bölünmüş koskoca bir şehir: Güvenli sayılabilecek ”yeşil” bölge ve kaderine terk edilmiş ”turuncu” bölge. Bir uçta turuncu çizgilerin sınırında yaşam mücadelesi veren Ethem; öteki uçta ise Meto adında, reklam faaliyetleri için üretilmiş sosyal medya fenomeni bir robot. Ve şimdi, normal koşullarda ancak rüyalarda bir araya gelebilecek bu iki ”çocuk” olağandışı bir hırsızlık davasının sanıkları olarak karşımızda!
Büyük yankı uyandıran böylesi bir davada yargı, tarafsızlığını koruyabilecek mi? Adaletin ”gigabaytlarla” ölçüldüğü bir toplumsal düzende kim suçlanacak, kim aklanacak? 
Gençleri suça sürükleyen faktörler üzerine düşündüren 1 GB Adalet, çocukların yargılanması ve cezalandırılması gibi konularda hem sağduyulu hem de gerçekçi bir anlatı sergiliyor. 
 

1 GB Adalet isimli 144 sayfadan oluşan kitap ; Dilge Güney tarafından yazılmış ve TUDEM YAYINEVİ yayınevinin 05.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

1 GB Adalet pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.